Etapy budowy domu – przekonaj się, jak to wygląda

Etapy budowy domu – przekonaj się, jak to wygląda

Tak w zasadzie jeśli chodzi o budowanie domu, to mówimy tu o pewnym procesie, jaki to jest określany mianem następnych etapów. Istnieje pewny przygotowany porządek, który to ma miejsce przy stawianiu obiektu, jakim jest dom.

Budowa domu to trzy fazy, o których można ogłosić i które to wynikają w trakcie stawiania obiektu. Pierwszym etapem jest tu tak nazwany „stan zerowy”, który to nie obejmuje jeszcze samej konstrukcji, a tylko cykl kroków, jakie trzeba podjąć przed zaczęciem prac. Powiadając krótko wymagane jest tutaj wytyczenie działki pod zabudowę, postawienie ogrodzenia, plan zagospodarowania terenu i wszelkie inne formalności prawne jakich to trzeba dopilnować.

Kiedy tak właściwie postawimy ściany fundamentowe i poprowadzimy podziemne instalacje wkraczamy do drugiego etapu budowy domu, który to określany jest jako stan surowy. Obejmuje on zawody naziemne, a zatem w głównej mierze stawianie samego obiektu. Wtenczas to murujemy wszystkie ściany, tak peryferyjne, jak i wewnętrzne, tworzymy ewentualne klatki schodowe, budujemy półpiętra i stropy, otwory okienne i drzwiowe, a też kryjemy budynek więźbą dachową, wspólnie z jej pokrywaniem – rekomendujemy pozwolenie na budowę domku letniskowego. Wolno tutaj jeszcze wtrącić o otworach wentylacyjnych oraz kominowych. Kiedy stworzony przez nas obiekt stoi czeka nas następny proces, jaki nadal formułujemy mianem „stanu surowego”, choć w wypadku tworzenia całej konstrukcji powiadamy o „stanie surowym otwartym”, tudzież wszelkie roboty wykończeniowe to „stan surowy zamknięty”.

Jedynymi zewnętrznymi robotami są tu prace tynkarskie, a także wykonywanie zewnętrznej stolarki okiennej oraz każdych drzwi prowadzących do środka. Budowa domu to tak właściwie też cykl obejmujący prace wewnętrzne. Rozumiemy przez to takie czynności, jak zakładanie wszelkich instalacji wewnętrznych, tynkowanie ścian wewnątrz obiektu, malowanie, sporządzanie wszelkiego rodzaju posadzek, instalowanie potencjalnych rozwiązań grzewczych, jak choćby ogrzewanie podłogowe, stolarka wewnętrzna, a też wyposażenie pomieszczeń sanitarnych w tak zwane białe szczegóły montażowe. Po wykonaniu tych prac następuje oddanie obiektu do użytku, kiedy to mówimy o trzecim etapie, czyli tak nazywanym „stanie pod klucz”.

Redakcja